تبلیغات
مددکاری - راه و رسم نه گفتن به بچه‌ها را بیاموزید
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ
لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

چهارشنبه 22 شهریور 1385
راه و رسم نه گفتن به بچه‌ها را بیاموزید

 

راه و رسم نه گفتن به بچه‌ها را بیاموزید

  

کودکان و والدین - سلامتیران: ابراز مخالفت با نوجوانان راه و رسم ویژه ای داردكه عدم شناختش ممكن است نتیجه نامطلوبی در بر داشته باشد.

بعضی وقت‌ها والدین آن‌قدر نسبت به فرزندشان حالت حمایتی و محافظه‌كارانه به خود می‌گیرند كه در جواب هر پرسشی و برای هر تصمیمی جواب نه می‌دهند:

می‌توانم این وسیله را بخرم؟

نه!

می‌شود امشب خانه دوستم بمانم؟

 

 

 

 

 

 

راه و رسم نه گفتن به بچه‌ها را بیاموزید

  

کودکان و والدین - سلامتیران: ابراز مخالفت با نوجوانان راه و رسم ویژه ای داردكه عدم شناختش ممكن است نتیجه نامطلوبی در بر داشته باشد.

بعضی وقت‌ها والدین آن‌قدر نسبت به فرزندشان حالت حمایتی و محافظه‌كارانه به خود می‌گیرند كه در جواب هر پرسشی و برای هر تصمیمی جواب نه می‌دهند:

 

 

می‌توانم این وسیله را بخرم؟

 

نه!

 

می‌شود امشب خانه دوستم بمانم؟

 

نه!

 

می‌توانم یك شب دوستم را دعوت كنم اینجا بماند؟

 

نه!

اما اگر دوست دارید مواظب فرزندتان باشید، هنر این نیست كه دائم در جواب خواسته‌های او نه بگویید، بلكه درست این است كه مخالفت‌تان را برای موارد بزرگ و مهم نگه دارید، زمانی كه واقعا فرزندتان در خطر است یا انجام كاری واقعا غلط است.

 

 

متن زیر گفته‌های یك نوجوان دبیرستانی خطاب به همه والدین است كه در شماره ژوئن گذشته مجله <حلقه خانواده> چاپ شده. این نوجوان كه رفتار والدینش را درست و مخالفت‌های آنها را به‌جا می‌داند، ابتدا دو چیز را توضیح و سپس چند پیشنهاد به شما می‌دهد: (البته اگر نمی‌گویید نه)!

 

 

اول اینكه ما نوجوانان همیشه فكر نمی‌كنیم <نه> چیز بدی است. ما دوست داریم كه حد و مرز داشته باشیم. اصلا تصور اینكه مجبور باشیم همه تصمیمات زندگی را خودمان به تنهایی بگیریم، وحشتناك است.

 

 

اگر هر از گاهی به ما یك فرمان ایست بدهید، ناراحت نمی‌شویم. این كار ممكن است ما را از یك مخمصه واقعی نجات دهد. دوم اینكه ما خوشحال می‌شویم وقتی شما نه گفتن و مخالفت كردن را برای موارد مهم نگه می‌دارید. بعضی وقت‌ها ما دوست داریم برای اینكه بفهمیم شما واقعا به ما اجازه می‌دهید یا نه، از خط ومرزهایی كه شما برایمان كشیده‌اید رد شویم. البته منظورم را اشتباه برداشت نكنید. هیچ ایرادی ندارد كه انعطاف‌پذیر باشید و در مورد چیزهای كم اهمیت‌تر نظرتان را عوض كنید. بنابراین اگر كمی پافشاری كردیم، شما هم مخالفت‌تان را كنار بگذارید، باور كنید نظر ما نسبت به شما خوب باقی می‌ماند.

 

 

اما در مورد تصمیمات مهم هرگز نظرتان را عوض نكنید. احتمال دارد مخالفت شما، ما را از خطری جدی حفظ كند. در این جور موارد هیچ‌وقت حتی یك <شاید> یا <باشد ببینم> هم به كار نبرید.

و حالا دو تا پیشنهاد برایتان داریم.

 

 

اول: برای بله گفتن دنبال فرصت بگردید.

معمولا مخالفت با یك وضعیت كار ساده‌ای است. ما احتیاج داریم شما فرصت بله گفتن را فراهم كنید. ممكن است این موافقت در مورد چیزی باشد كه پیش از این همیشه با آن مخالف بوده‌اید. اما اول از خودتان سه سوال مهم بپرسید:

 

 

1 -آیا این بار واقعا مهم است كه نه بگویم؟

 

2 -اگر موافقت كنم، آیا فرزندم را به خطر خواهم انداخت؟

 

3- اگر مخالفت كنم آیا دلیل خوبی برای این مخالفتم خواهم داشت؟

 

 

 

دوم: فكر كنید و بعد مخالفت‌تان را توجیه كنید.

می‌دانم كه والدین مجبور نیستند علت مخالفتشان را توضیح بدهند. اما آیا واقعا این كار بدی است كه علت مخالفت‌تان را برای ما روشن كنید؟ برای این كار اول فكر كنید و بعد جواب بدهید. باور كنید اگر بگویید: <برای توضیح مخالفتم به وقت احتیاج دارم> یا <باید فكر كنم و بعد جوابت را بدهم> نه از احترام شما كم می‌شود و نه ما فكر می‌كنیم شما والدین ضعیفی هستید.

 

 

حتی با وجود توضیح شما ممكن است ما دلیلمان را نفهمیم یا با آن موافق نباشیم. حتی ممكن است این قدر سر قضیه بحث كنیم كه شما تهدیدمان كنید كه اجازه نخواهید داد ما از خانه بیرون برویم. اما با همه این‌ها باز هم خوشحالیم از اینكه اول فكر كردید و بعد جوابمان را دادید.

 

 

لازم نیست <نه> حتما كلمه بدی باشد. برعكس می‌تواند واژه بسیار خوبی باشد، نكته مهم این است كه گفتن <نه> را برای مواقع مهم بگذارید. وقتی واژه‌ای مدام به كار رود اثرش را از دست می‌دهد.

 

 

تنها چیزی كه از شما می‌خواهیم این است كه از این واژه، منطقی استفاده كنید.

 

منبع : http://www.hamshahri.net/News/?id=384

نوشته شده توسط محمد برخورداری ساعت 09:09 ق.ظ موضوع مطلب :‌ مسایل کودکان ونوجوانان ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari