تبلیغات
مددکاری - گفتگو به‌جای مشاجره
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ
لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

چهارشنبه 22 شهریور 1385
گفتگو به‌جای مشاجره

گفتگو به‌جای مشاجره

خانواده - همشهری آنلاین – ترجمه معصومه كیهانی:

 اگر شما و همسرتان بیشترین وقت خود را به مشاجره و جدل می‌گذرانید، شاید بهتر باشد نگاه دقیق‌تری به علت و دلیل این برخوردها داشته‌باشید. در این مقاله پائولا هال(Paula Hall) روانپزشك، دلایل اصلی مشاجرات تكراری را بررسی می‌كند.

برخوردهای عمومی و تكراری:

پول، كار، روابط زناشویی، بچه‌ها، و كار در خانه،  مواردی هستند كه معمولاً بین زوج‌ها

 

 

 

 

 

گفتگو به‌جای مشاجره

 

خانواده - همشهری آنلاین – ترجمه معصومه كیهانی:

 اگر شما و همسرتان بیشترین وقت خود را به مشاجره و جدل می‌گذرانید، شاید بهتر باشد نگاه دقیق‌تری به علت و دلیل این برخوردها داشته‌باشید. در این مقاله پائولا هال(Paula Hall) روانپزشك، دلایل اصلی مشاجرات تكراری را بررسی می‌كند.

 

برخوردهای عمومی و تكراری:

 

پول، كار، روابط زناشویی، بچه‌ها، و كار در خانه،  مواردی هستند كه معمولاً بین زوج‌ها به صورتی ناهنجار، مشاجره بر‌انگیزند.

 

بیشترین برخوردها به دلیل اختلاف نظر نسبت به مسائل پیش می‌آید. ولی با قدری صبر و خویشتن‌داری، و با به‌كارگیری مهارت‌های مهم‌ارتباطی، شما قادر خواهید بود برای دستیابی به توافق، به جای جدل گفتگو كنید.

 

اگر شما مواردی كه در گذشته پیش می‌آمد و دوباره تكرار می‌شود و گسترش می‌یابد را پیدا كنید، متوجه می‌شوید وقتی یك جریان حل می‌شود، به‌زودی در واقع بذر مورد دیگری كاشته و آبیاری می‌شود، و بیشتر از آنچه به چشم می‌آید رشد می‌كند.

 

جریان‌های حل نشده:

 

گاهی اوقات مردم به این نكته می‌رسند كه با اختلافاتی روبه‌رو هستند كه بیشتر، آنها را با گذشته درگیر می‌كند تا با حال. احساس عدم پذیرش از سوی دیگران، یا احساس مورد خیانت واقع شدن، در دوران كودكی می‌تواند دیدگاه‌ها و احساساتی را در فرد ایجاد كند كه باعث فشار ناخودآگاه همسران به یكدیگر، بی‌‌ هیچ نوع واقع‌گرایی می‌شود.

 

برای مثال همسری كه پدر و مادرش او را به صورت ناگهانی در دوران كودكی ترك كرده‌اند، ممكن است خود را در یك سفر شتاب‌زده سودمدارانه بیابد كه در واقع در آن هیچ چشم‌انداز روشن، قابل اطمینان و ارزشمندی از آینده متصور نیست.

 

یا همسری كه معمولاً به‌عنوان یك مجازات باغبانی می‌كند، مثل بچه‌ای است كه وقتی می‌خواهد علف‌های باغ را بچیند، بدون دلیل عصبانی می‌شود.

 

موضوعات حساس:

 

اگر موضوعات مهم اختلاف‌برانگیزی در روابط شما و همسرتان وجود دارد كه معمولاً به طوفان منجر می‌شود، شما باید دیدگاه خودتان درباره این موضوعات و اینكه آنها چرا و چطور منجر به معضل می‌شوند را بیشتر توضیح دهید. اگر این كار را نكنید، این اتفاقات در آینده می‌توانند تبدیل به بمب شوند.

 

این موضوعات مهم شامل مواردی مثل فراموش كردن روز تولد، یا زمانی می‌شود كه شما احساس كرده‌اید همسرتان به شما توجه و  تعلق ندارد.

 

اغلب این موارد نمایانگر سلسله برخوردهایی‌است كه باعث سلب اعتماد شما از همسرتان شده‌است. مانند یك مورد توجه خاص او به دیگری، و یا زمانی كه صمیمت و روابط عاطفی او با شما به طور جدی مخدوش می‌شود.

 

درست است كه شما باید مشكلات قدیمی را در روابط خود زیاد مطرح نكنید، و از طرح آنها چش‌پوشی كنید اما باید در طرف مقابل‌تان هم، اطمینان به‌وجود آورید كه این مشكلات واقعاً از بین رفته‌اند.

 

جدل برای نیازهای عمیق‌تر:

 

زوج‌ها معمولاً از موضوعاتی مانند پول، روابط زناشویی یا كار در خانه، برای برخورد و جدل در مورد نیازهای عمیق‌ترشان، در ارتباطات خود استفاده می‌كنند. برای مثال، معمولاً بحث و جدل از سوی كسی بالا می‌گیرد كه باید در جای مشخصی، مسئولیتی را بپذیرد و در این موقعیت قدرتی به‌دست آورده‌است.

 

در این‌باره می‌توان به موارد اختلاف‌برانگیزی اشاره كرد كه مربوط به كار خانه می‌شود. در این موارد عموماً نیازهای بی‌پایان همسر برای كسب احترام و ارزش مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

 

معمولاً بحث و جدل‌ها درباره این است كه چگونه باید روابط زناشویی داشت، در مورد احساس دوست‌داشته‌شدن، و مورد توجه و مراقبت قرار داشتن و نیازهای عمیق‌تر برای ایجاد ارتباط عاطفی‌است.

 

هزینه‌های گوناگون غیرآشكار:

 

برای برخی از زوج‌ها بحث و جدل واقعاً می‌تواند نقش مفیدی ایفا كند. شاید این مقوله تنها در حالتی اتفاق افتد كه آنها بخشی از احساس‌های‌شان را ابراز كرده‌اند. این مسئله ممكن‌است همچنین باعث ایجاد هیجان در ارتباط زوج‌ها شود و یا راهی برای كسب توجه باشد.

 

بحث و جدل می‌تواند به دلیل لذتی كه شكل دادن این احساسات و برخورد توجه‌برانگیز ایجاد می‌كند و همچنین به‌دلیل راهی كه از این طریق برای ابراز عشق‌تان به یكدیگر هموار می‌كنید ارزش‌آفرین باشد.

 

به‌خاطر بسپارید در زیرسطح و رویه هر بحث و جدلی، اغلب یك جریان خیلی عمیق‌تر كمین كرده‌است كه معمولاً به سختی دیده شده و مورد تأمل و بررسی قرار می‌گیرد. این حالت را قطعاً شما در بحث‌هاتان تا زمانی كه خود بخواهید و اینگونه عمل كنید، حفظ خواهید كرد.

 

و اما سخن آخر:

 

اگر شما به روابط خود با همسرتان توجه خاص دارید و تلاش می‌كنید به جای جدل، بیشتر با او گفتگو كنید، یا برای همسرتان یك دوست مورد اعتماد باشید، می‌توانید با یك مشاور برای بهبود روابط خود صحبت كنید. بنابراین باید اطلاعات بیشتری در این‌باره كسب كنید تا امكان انتخاب بهتری برای شما فراهم آید.

 

BBC, 21 June 2006 

 

نوشته شده توسط محمد برخورداری ساعت 10:09 ق.ظ موضوع مطلب :‌ خانواده ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari