تبلیغات
مددکاری - زور فرشته‌
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ
لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

پنجشنبه 30 شهریور 1385
زور فرشته‌

نوزادان می‌توانند بین پدر و مادر اختلا‌ف بیندازند

زور فرشته‌

 

 

 

نیاز به ارتباط مناسب و درك متقابل در همه مراتب زندگی مطرح است.

یاسمن سلامتیان

 

معمولا‌ پدر و مادری كه قرار است به‌زودی صاحب فرزند شوند از ماه‌ها قبل انتظار ورود این فرشته كوچك را دارند و برای ورود عضو جدید خانواده تدارك دیده‌اند و حس می‌كنند كه برای پرورش او آمادگی كافی دارند. اما اكثر آنها به یك موضوع مهم توجه نكرده‌اند: با آمدن كودك تازه‌ وارد، آنها آنقدر درگیر می‌شوند كه روابط بین خودشان بعنوان یك زن و شوهر دستخوش تغییراتی می‌شود.

قبلا شما دونفر تنها بودید اما حالا سه نفر شده‌اید و از همه مهمتر اینكه شما پدر و مادر شده‌اید. تمام زندگی شما

 

 

 

 

 

 

نوزادان می‌توانند بین پدر و مادر اختلا‌ف بیندازند

 

 

زور فرشته‌

 

 

 

نیاز به ارتباط مناسب و درك متقابل در همه مراتب زندگی مطرح است.

یاسمن سلامتیان

 

معمولا‌ پدر و مادری كه قرار است به‌زودی صاحب فرزند شوند از ماه‌ها قبل انتظار ورود این فرشته كوچك را دارند و برای ورود عضو جدید خانواده تدارك دیده‌اند و حس می‌كنند كه برای پرورش او آمادگی كافی دارند. اما اكثر آنها به یك موضوع مهم توجه نكرده‌اند: با آمدن كودك تازه‌ وارد، آنها آنقدر درگیر می‌شوند كه روابط بین خودشان بعنوان یك زن و شوهر دستخوش تغییراتی می‌شود.

قبلا شما دونفر تنها بودید اما حالا سه نفر شده‌اید و از همه مهمتر اینكه شما پدر و مادر شده‌اید. تمام زندگی شما به‌هم ریخته است. اول از همه اینكه خواب شما در ماه‌های اول بسیار كمتر شده و دائم مجبورید بیدار شوید چون این میهمان كوچولو شاید دوست داشته باشد شبها فقط 2 ساعت بخوابد!

مسلما كم‌خوابی شما را تحریك‌پذیر می‌كند و كارهایی كه قبلا به راحتی انجام می‌دادید حالا‌برای شما دشوار بنظر می‌رسند چون انرژی و تمركز شما بسیار كم شده است. مسئله دیگر اینكه شما دیگر وقت كافی برای انجام كارهایتان ندارید. وقت ندارید به خودتان یا به همسرتان رسیدگی كنید. با اینكه بچه‌دار شدن حسی جالب و دوست‌داشتنی به آدم می‌دهد اما بعضی اوقات به مشكلی دشوار تبدیل می‌شود. حتی گاهی پدر و مادر احساس گناه می‌كنند چون نمی‌توانند تمام اوقات با روی‌ باز و لبخند از فرزندشان مراقبت كنند. بچه‌داری بخصوص در اوایل كار آنقدر پر تنش است كه هر پدر و مادری باید هراز گاهی زنگ تفریحی داشته و از كودك دور باشد.

 

پدران حسود، مادران نگران

گاهی پدرها نسبت به كودك حسودی می‌كنند چون او تمام وقت همسرشان را پر كرده و دیگر نمی‌گذارد آن دو اوقاتی را با هم بگذرانند. گاهی پدرها حس می‌كنند چرخ سوم خانواده شده‌اند. باید گفت تمام این احساسات طبیعی است چون ساختار خانواده كاملا تغییر كرده است. مادرها با كلی مشكل جدید روبه‌رو می‌شوند.

خود بارداری باعث ایجاد تغییراتی در بدن آنها شده، عوارض آن‌را باید تحمل كنند، وزنشان به حالت اول برنگشته و حلقه‌های سیاهی كه از شدت بی‌خوابی دور چشم‌هایشان بوجود آمده، باعث می‌شود حس كنند دیگر ظاهر جالبی ندارند و مثل سابق برای همسرشان جذاب و دوست داشتنی نیستند. حتی روابط زناشویی هم مختل می‌شود چون مادر جوان هنوز نمی‌تواند بین همسر بودن و مادر بودن تعادل مناسبی برقرار كند اما ماجرا فراتر از این حرف‌هاست چون وقتی بچه‌دار می‌شوید تمام فامیل و دوستان طوماری از توصیه و تذكر برای بچه‌داری بر سر شما می‌ریزند كه شما را خسته می‌كند.

ضمنا بستگان برای دیدن بچه به منزل شما می‌آیند كه گاهی این رفت و آمدها برای پدر و مادر جوان و خسته، غیر قابل تحمل است. یك بعد دیگر قضیه این است كه خود پدر ومادر هم در مورد نحوه برخورد با كودك اختلاف‌نظر دارند مثلا پدر می‌گوید وقتی بچه گریه كرد باید فورا او را در آغوش گرفت در حالی كه مادر مخالف اینكار است.

 

كمكم كن

نیاز به ارتباط مناسب و درك متقابل در اینجا هم مطرح است. برای اجتناب از عصبانیت و جر و بحث بهترین راه آن است كه ارتباطی معقول بین پدر و مادر وجود داشته باشد. گاهی اوقات پدر و مادر آنقدر درگیر نگهداری از كودك می‌شوند كه فراموش می‌كنند با هم صحبت كنند. در این شرایط آنها گله‌مندی‌ها را در دل نگه می‌دارند كه عواقب ناگواری به‌دنبال دارد. بنابراین باید هر طور شده برای صحبت با هم وقت بگذارید. اگر از مسئله‌ای دلخور شده‌اید در زمان مناسب با همسرتان در میان بگذارید. اگر درست زمانی‌كه كودك گریه می‌كند شما هم جروبحث كنید، نتیجه مطلوبی نمی‌گیرید. كار سختی است اما در همین شرایط پر تنش بچه‌داری هم می‌توانید شوخ باشید تا استرس كمتر حس شود.

وقتی همسرتان گلایه می‌كند به او گوش كنید و انتقاد نكنید. فراموش نكنید كه هر دوی شما از شدت بی‌خوابی و خستگی به شدت تحریك‌پذیر شده‌اید. بهتر است برای هر مورد جدیدی كه پیش می‌آید با هم راه حل پیدا كنید ضمنا سازش و گذشت در اینجا از هر زمان دیگری كارسازتر است. در نگهداری بچه بدون هیچ حرف و حدیثی به‌هم كمك كنید تا فشار فقط برروی یك نفر وارد نشود.

 

وقتی برخورد پیش می‌آید

بچه‌دار شدن یك استرس تازه است بنابراین با مسائل مختلفی روبه‌رو می‌شوید كه اصلا فكرش را هم نمی‌كردید طبیعی است كه گاهی بین شما و همسرتان برخورد پیش بیاید. اگر این مسئله را بپذیرید راحت‌تر با قضیه كنار می‌آیید. وقتی اختلاف‌نظر پیش آمد مسائل را با هم قاطی نكنید و فقط به خود موضوع بپردازید مثلا به شوهرتان نگویید: <تو همیشه دیر می‌آیی> در حالی‌كه می‌دانید او امروز كار داشته و چون شما خیلی خسته شده‌اید مسئله برایتان حادتر شده است. در عوض بگویید: <دیشب دیر به منزل رسیدی و غذا سرد شد. ای كاش با من تماس می‌گرفتی> با اینكار تاكید شما روی عمل است نه خود شخص. بنابراین در برابر شوهرتان حالت دفاعی نمی‌گیرید و بحث شما كاملا منطقی پیش می‌رود. ضمنا فراموش نكنید مهمان كوچك منزل شما با اینكه خیلی كم سن است اما اصلا از دعوا و جروبحث خوشش نمی‌آید.

 

بیا تا با هم باشیم

یادتان باشد حتی بعد از بچه‌دار شدن این زن و شوهر هستند كه باید هوای همدیگر را داشته باشند. با وجود بچه‌داری سرتان شلوغ است اما حتما اوقاتی را با هم و بدون بچه بگذرانید. اگر دوست ندارید بچه را نزد كسی بگذارید و بیرون بروید ، وقتی او خواب است شام دلخواه شوهرتان را درست كرده و سرشام حسابی با هم حرف بزنید. از هر فرصتی برای صحبت با هم استفاده كنید. این به خلاقیت خودتان بستگی دارد كه چطور ارتباط گرم و صمیمی گذشته را حفظ كنید.

 

مشكلا‌ت والدین جوان

وقتی بچه‌دار شدید باید خوب فكر كنید تا بتوانید در شرایط بسیار سخت بچه‌داری بخصوص چند ماه اول، مشكلات را به بهترین نحو پشت سر بگذارید. از خیر بعضی كارها بگذرید. مثلا ممكن است نتوانید تخت‌خوابتان را مرتب كنید یا گهگاه وسایل آشپزخانه سرجایشان نباشند اما اینها اصلا مهم نیست. هر چه انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشید كنترل بیشتری بر روی رفتارتان خواهید داشت و راحت‌تر با مسائل روبه‌رو می‌شوید. در مورد قسمت‌های مشكل كار، مثل شب زنده‌داری با كودك، نظافت او و یا مواردی از این قبیل حتما از دیگران كمك بگیرید و یا در صورت امكان اینكار را با همسرتان به‌صورت نوبتی انجام بدهید. در غیر اینصورت مادر به شدت خسته می‌شود و همین مسئله گاهی باعث تنفر او از زندگی شده و شرایط روحی او را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. بعد از انجام هركار مثل شیر دادن، تعویض پوشك و یا سایر امور، خودتان و همسرتان را مورد ستایش قرار بدهید تا حس خوبی در درونتان بوجود بیاید. نسبت به نیازها و عواطف همدیگر دقت كنید. وقتی می‌دانید همسرتان روز سختی داشته كودك را نگهدارید تا او دوش بگیرد یك برنامه تلویزیونی تماشا كند و یا روزنامه بخواند. ضمنا از هر لحظه بودن در كنار كودك لذت ببرید چون او سریع‌تر از آنچه كه فكر كنید رشد می‌كند و زمانی به خود می‌آیید كه او بزرگ شده و شما از دوران شیرین كودكی او چیزی بخاطر ندارید.

 

Kids Health.Org  منبع :

هفته نامه سلامت شنبه 21 مرداد 1385

 

نوشته شده توسط محمد برخورداری ساعت 10:09 ق.ظ موضوع مطلب :‌ خانواده ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari