تبلیغات
مددکاری - منافع و مضرات ازدواج در سلامت جسمی و روانی همسران
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ
لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

پنجشنبه 30 شهریور 1385
منافع و مضرات ازدواج در سلامت جسمی و روانی همسران

 

منافع و مضرات ازدواج در سلامت جسمی و روانی همسران

اگه سكّه‌ای كدوم رو؟

 

‌‌ فرشته آل علی

هزاران هزار دختر و پسر مجرد هستند كه بعضی از آنها از تجرد كاملا رضایت دارند و حتی تا سالیان سال هم به ازدواج علاقه نشان نمی‌دهند و حتی طوری از تحصیل، پیشرفت شغلی و آزادی حرف می‌زنند كه انگار ازدواج فقط یك مانع است. جالب اینكه تحقیقات نشان می‌دهد 60 درصد همین آدم‌ها هم در نهایت ازدواج می‌كنند. و هزاران هزار زن و شوهر هستند كه دائم از وضع زندگی و بچه‌داری و مشغله زیاد می‌نالند و آرزو می‌كنند كه ای كاش اصلا ازدواج نمی‌كردند. گهگاه اخبار متفاوتی هم در مورد فواید ازدواج و یا فواید مجرد بودن منتشر می‌شود و آدم حیران و سرگردان می‌شود كه آیا بالاخره برای سلامت جسم و روانمان ازدواج خوبست یا بد؟

 

 

 

 

 

 

منافع و مضرات ازدواج در سلامت جسمی و روانی همسران

اگه سكّه‌ای كدوم رو؟

 

‌‌ فرشته آل علی

هزاران هزار دختر و پسر مجرد هستند كه بعضی از آنها از تجرد كاملا رضایت دارند و حتی تا سالیان سال هم به ازدواج علاقه نشان نمی‌دهند و حتی طوری از تحصیل، پیشرفت شغلی و آزادی حرف می‌زنند كه انگار ازدواج فقط یك مانع است. جالب اینكه تحقیقات نشان می‌دهد 60 درصد همین آدم‌ها هم در نهایت ازدواج می‌كنند. و هزاران هزار زن و شوهر هستند كه دائم از وضع زندگی و بچه‌داری و مشغله زیاد می‌نالند و آرزو می‌كنند كه ای كاش اصلا ازدواج نمی‌كردند. گهگاه اخبار متفاوتی هم در مورد فواید ازدواج و یا فواید مجرد بودن منتشر می‌شود و آدم حیران و سرگردان می‌شود كه آیا بالاخره برای سلامت جسم و روانمان ازدواج خوبست یا بد؟!

دانشمندان معتقدند افراد متاهل احساس مفید بودن می‌كنند چه ازدواج آنها موفق باشد و چه ناموفق! به عبارتی ارتباط مداوم زن و شوهر در شادی نقش دارد. اینكه حتی ازدواج ناموفق هم بهتر از تجرد است، در این گزارش، دلیل علمی دارد: افراد متاهل احساس ثبات اجتماعی می‌كنند و ارتباطات اجتماعی آنها بهتر از مجردها برقرار می‌شود، اعتماد به‌نفس متاهل‌ها بالاتر می‌رود،‌ رضایت آنها از زندگی بیشتر بوده و كمتر احساس استرس می‌كنند و البته اگر ازدواج موفق باشد تمام این تاثیرات بیشتر می‌شود.

بالاخره خوب یا بد؟

محققان آمریكایی اعلام كرده‌اند سختی عروق كرونر قلب در زنانی كه شوهران خشن دارند و یا دائما با شوهرانشان جروبحث دارند بیشتر است. علت آن است كه زنان به دوستی و محبت در زندگی مشترك توجه بیشتری نسبت به مردان نشان می‌دهند و مردها بیشتر به شرایط و اوضاع عینی زندگی علاقه‌مندند. دكتر سیلوان روانپزشك دانشگاه نیویورك معتقد است رابطه بین روح و جسم بسیار قوی است و طبیعی است كه مشكلات روحی با بیماری‌های جسمی تظاهر پیدا كنند.

در خبر دیگری دانشمندان آمریكایی اعلام كردند زنانی كه زندگی مشترك خوبی دارند نسبت به زنان مشكل‌دار در زندگی زناشویی كمتر در معرض عوامل مولد بیماری قلبی قرار می‌گیرند. حتی مشخص شد در زنان مطلقه یا مجرد احتمال داشتن نشانگان متابولیك كه زمینه‌ساز بیماری قلبی است دو برابر زنانی است كه ازدواج كرده و از زندگی مشترك رضایت دارند . و باز هم تحقیقی دیگر نشان داد ازدواج بد و مشكل دار باعث می‌شود زن و شوهر هر دو دچار استرس زیاد‌تری بشوند كه این استرس در سراسر روز و حتی در محل كار با آنها بوده و باعث افزایش فشار خون در آنها می‌شود و همین مسئله احتمال حمله قلبی یا مغزی را بیشتر می‌كند.

و اما یك تحقیق جالب دیگر: زنان متاهل بیشتر از مجردها رژیم لاغری می‌گیرند كه البته دلیل آنها برای این‌كار بیشتر آن است كه به سلامت اهمیت می‌دهند و نكته جالب‌تر اینكه شوهران این خانم‌ها هم مجبورند رژیم بگیرند چون غذای آنچنانی در منزل نیست كه میل كنند؛ و اما دانشمندان دانشگاه تگزاس باز هم معتقدند كه ازدواج ناموفق و پر جنگ و جدال افراد را بیمار می‌كند.

آنها می‌گویند بین سلامت و روابط اجتماعی ارتباطی قوی وجود دارد و ازدواج یكی از مهم‌ترین روابط اجتماعی است كه بر روی سلامت تاثیر می‌گذارد اما حلقه ازدواج تنها ضامن سلامتی نیست و باید این ازدواج موفق باشد تا تاثیر مثبت آن‌را مشاهده كنیم، ضمنا با توجه به اینكه افراد متاهل سالم‌تر از مجردها هستند، تنها عامل سلامت آنها كیفیت روابط زناشویی است و صرف ازدواج دلیل حفظ سلامت نیست.

پیوند تجرد و فشار خون

جالب اینكه این اثر با بالا رفتن سن بیشتر می‌شود! محققان دانشگاه شیكاگو به نتایج جالبی رسیده‌اند: افراد تنها،‌ در مواجهه با شرایط تنش‌زا بیشتر احساس ترس می‌كنند و قدرت رویارویی آنها با مشكلات كمتر از متاهل‌هاست و افراد تنها به‌طور منفعل با استرس برخورد می‌كنند یعنی اصلا از هیچ‌كس درخواست كمك و حمایت نمی‌كنند و یا سعی می‌كنند از موقعیت تنش‌زا فرار كنند و روش حل مشكل در آنها ضعیف است.این مسائل باعث می‌شود احتمال افزایش فشار خون در افراد تنها بیشتر باشد (حتی اگر جوان باشند) و هر چه سن این افراد بالاتر می‌رود فشار سیستولیك بیشتر می‌شود.

ازدواج و سلامت

براساس تحقیق دانشمندان دانشگاه پیترزبورگ اگرچه قبلا اعلام شده بود مردان متاهل سالم‌تر هستند اما در زنان این مسا‡له به كیفیت ازدواج بستگی دارد. یعنی در صورتی ازدواج باعث بهبود سلامت زنان می‌شود كه آنها از این ازدواج راضی و خشنود باشند و در این صورت سلامت قلب آنها بالا رفته، سبك زندگی در آنها بهتر شده و با مشكلات عاطفی كمتری روبرو می‌شوند. حتی این زنان اضافه وزن كمتری دارند و سطح كلسترول خون آنها پائین‌تر است و بیشتر ورزش می‌كنند.

در اصل این محققان نشان داده‌اند كه برای مردها، همسرشان حكم یك ستون حمایتی را دارد چون معمولا شبكه ارتباطی خانم‌ها قوی‌تر و گسترده‌تر است و به راحتی می‌‌توانند از حمایت‌های دیگران هم استفاده كنند.

یكی از دلایل این امر آن است كه خانم‌ها نسبت به جنبه‌های منفی زندگی مشترك حساس‌تر از آقایان هستند. دلیل دیگر آنكه خانم‌ها بهتر از آقایان از همسرشان حمایت می‌كنند.

ازدواج علیه استرس

ثابت شده است كه بسیاری از جنبه‌های یك ازدواج سالم باعث كاهش استرس می‌شود:

‌‌ درآمد افراد بیشتر از دوران تجرد می‌شود حتی اگر فقط یكی از زوجین شاغل باشد باز هم افراد متاهل بیشتر از مجردها پول پس‌انداز می‌كنند.

شبكه حمایتی متاهل‌ها گسترده‌تر است. در یك ازدواج موفق، دو گروه از دوستان و فامیل به هم ملحق می‌شوند و در نتیجه شبكه حمایتی دو برابر می‌شود. این حمایت‌ها فقط مالی نبوده و از نظر روحی هم به زن و شوهر كمك می‌كند طوری كه افسردگی در متاهل‌های موفق كمتر است.

رفتار متاهل‌ها بهتر می‌شود. افراد از خانواده‌های مختلف و با رفتارهای متفاوت با هم ازدواج می‌كنند. اگر ازدواج صحیح باشد حس مسوولیت پذیری در طرفین باعث می‌شود رفتارهای سالم افزایش پیدا كرده و رفتارهای پرخطر كمتر ‌شود. نتیجه‌ كلی این تغییر رفتار بر روی سلامت تاثیری مثبت دارد. البته باز هم تاكید می‌شود كه این تاثیرات فقط در افراد متاهل دیده نمی‌شود و باید متاهل موفق باشید تا از ازدواج بهره مثبت ببرید، چون ازدواج نامناسب و ناموفق كاملا تاثیر منفی دارد و حتی منبع استرس به حساب می‌آید.

هر كاری راهی دارد متخصصان این 4 نكته كاربردی را برای ایجاد ارتباط بهتر همسران، رفع تفاوت‌های موجود و داشتن ازدواج شاد و سالم پیشنهاد می‌كنند

 1- هر روز با هم صحبت كنید. نقطه نظر همسرتان را در مورد مسائل مختلف بدانید و یاد بگیرید كه باید چطور با او صحبت كنید

2-  در صحبت با هم از كلمات و جملات زیبا و دلنشین استفاده كنید

3 -  از كوچكترین فرصت برای با هم بودن استفاده كنید 

4 -   در مورد عادات،‌ عبارات و رفتار‌های همدیگر بیشتر بدانید. رمز برقراری ارتباط را بلد باشید و از همین خصوصیات فردی استفاده كنید تا بتوانید برروی هم تاثیر بگذارید

منبع :  هفته نامه سلامت شنبه 21 مرداد 1385

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته شده توسط محمد برخورداری ساعت 10:09 ق.ظ موضوع مطلب :‌ ازدواج وطلاق ,

ویرایش شده در پنجشنبه 30 شهریور 1385 و ساعت 10:09 ق.ظ

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari