تبلیغات
مددکاری - خانه دوست كجاست؟
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ
لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

دوشنبه 24 مهر 1385
خانه دوست كجاست؟

خانه دوست كجاست؟

آموزش - كودكی دوران دوستی‌های خالص و زیباست؛ دوستی‌هایی كه از الگوهای ویژه‌ای تبعیت می‌كنند و این الگوها در عین سادگی، عاملی جهت پیوندهای محكم و دوست‌داشتنی میان كودكان است.

پیوندهایی كه اغلب تا سال‌های دور كهنسالی ناگسستنی باقی می‌ماند.

اما در این بین، گاه كودكان با مشكلاتی برای یافتن دوست و یا یافتن دوست خوب مواجه می‌شوند كه لازم است والدین كودكان را به سمت و سوی مناسب راهنمایی كنند.

آن چه در پی می‌آید، آشنایی با نكاتی در همین زمینه است.

 

 

 

 

خانه دوست كجاست؟

 

 

آموزش - كودكی دوران دوستی‌های خالص و زیباست؛ دوستی‌هایی كه از الگوهای ویژه‌ای تبعیت می‌كنند و این الگوها در عین سادگی، عاملی جهت پیوندهای محكم و دوست‌داشتنی میان كودكان است.

پیوندهایی كه اغلب تا سال‌های دور كهنسالی ناگسستنی باقی می‌ماند.

اما در این بین، گاه كودكان با مشكلاتی برای یافتن دوست و یا یافتن دوست خوب مواجه می‌شوند كه لازم است والدین كودكان را به سمت و سوی مناسب راهنمایی كنند.

آن چه در پی می‌آید، آشنایی با نكاتی در همین زمینه است.

 

 

گامی برای دوستی

دوستی‌های كودكان بین سن 5 تا 9 سالگی،‌ دوستی‌های موقت و زودگذر است. به عبارتی كودكان در این فاصله برای مدتی – حداكثر یك هفته تا یك ماه- با یك یا چند نفر از همكلاسی‌هایشان بسیار صمیمی شده و به او اعتماد می‌كنند، اما به سرعت به سمت فرد دیگری گرایش یافته و با او دوست می‌شوند.

 

اما پس از سن 9 سالگی، رفتار كودكان به تدریج متحول می‌شود كه اولین علامت این تحول، برقراری ارتباط بهتر و بیشتر با همسالان و دوستی‌های به مراتب پایدارتر از گذشته است؛ در حقیقت از این زمان دوست دارند موضوع‌ها یا مطالبی به عنوان «راز» بین آنها باقی مانده و دیگران و حتی والدین از آنها بی‌خبر باشند كه عمده این ناگفته‌ها یا رازها محدود به مطالبی بسیار ساده و معمولی است.

 

از سن 9 سالگی كودكان از داشتن فقط یك یا چند دوست صمیمی كه با هم گروهی را تشكیل بدهند، لذت برده و برای یافتن دوست، پیشقدم می‌شوند.

 

اما به ندرت پیش می‌آید كه كودكان تنهایی را ترجیح داده و علاقه‌ای به یافتن دوست نداشته باشند كه این حالت به دو دلیل پیش می‌آید؛ اول اینكه كودك احساس می‌كند از نظر تفكری و رفتاری برتر از همسالان خود بوده و سرآمد آنهاست كه رفتار اغلب این كودكان با ویژگی‌هایی چون تیزهوشی، منطق در رفتار و گفتار، كسب نمرات بالا و... مشخص می‌شود. اما دسته دوم كودكانی هستند كه به دلیل عدم ثبات شخصیت و حس پایین‌تر بودن نسبت به دیگران از گروه فاصله می‌گیرند.

 

گروه نخست از شرایط خود رضایت كامل داشته و رفتاری بسیار شاد و عادی دارند و این آرامش خیال در رفتار، شرایط اجتماعی، نمرات درسی و... آنها به وضوح دیده می‌شود، اما گروه دوم ناراحتی خود را با افت شدید تحصیلی، بیش‌فعالی،‌ حركات و رفتار ناشایست و حتی ناراحتی‌های گوارشی و... نشان می‌دهند.

 

روان‌شناسان دوستی و یافتن دوستان خوب را نه تنها مایه آرامش روحی- روانی كودكان می‌دانند، بلكه معتقدند برقراری ارتباط خوب و مناسب با دیگران باعث تقویت احساس و عواطف درونی و بیرونی آنها شده و حس اعتماد به نفس را در كودك تقویت می‌كند، چرا كه كودك درمی‌یابد رفتارهای او مورد قبول جمع و اجتماع بوده و دیگران پذیرای رفتارها و تفكرات او هستند.

 

ناتوانی در برقراری ارتباط با همسالان

 

ناتوانی در برقراری ارتباط با همسالان و یافتن دوست در اغلب كودكان اضطراب و افسردگی را در پی دارد – به جز كودكانی كه خود خواسته از جمع فاصله می‌گیرند كه شاخص‌های رفتاری آنها نیز ذكر شد- كه اگر والدین كودك را در یافتن دوست یاری نكنند، احساس‌های ناخوشایندی چون اضطراب، افسردگی، آشفتگی رفتاری، ذهنی، افت تحصیلی و... به احساس‌ها و رفتارهایی پایدار در كودك تبدیل می‌شود كه بی‌تردید كاهش شدید اعتماد به نفس را به دنبال دارد.

 

كم‌رویی و خجالتی بودن، احساس كمبود در وضع ظاهری، شرایط اجتماعی- اقتصادی و فرهنگی خانواده، افت نمرات درسی و عدم موفقیت در تحصیل و رفتارهای نامهربان و غیرصمیمی همسالان از دلایل اصلی ناتوانی كودكان در برقراری ارتباط با همسالان و یافتن دوست است، اما والدین نقش بسیار مؤثری در حل این مشكلات دارند.

 

چگونه كودكان را یاری كنیم؟

 

- كودك را تشویق كنیم؛ با او درباره مزایای داشتن دوستان خوب صحبت كنید و خاطرات تلخ و شیرین خود درباره دوستانتان را برای او تعریف كنید. از او نیز بخواهید تا تجربه‌ها و عقایدش را در این باره بیان كند.

 

- به فرزندمان مهارت‌های اجتماعی و رفتارهای درست اجتماعی را بیاموزیم؛ كودك باید با بازی‌های كلامی و الفاظ مناسب اجتماعی آشنا شود. به طور مثال به او بیاموزیم كه گفته‌های دیگران را بد تعبیر نكند تا بتواند با دیگران ارتباط برقرار كند. برقراری ارتباط كلامی، دیداری و شنیداری را به او بیاموزیم. لبخند زدن و داشتن چهره‌ای شاد و بشاش اولین و مهم‌ترین قدم جهت برقراری ارتباط با دیگران است.

 

پیشقدم شدن برای دوستی با گفتن عبارت‌هایی چون «دوست‌داری با هم بازی كنیم؟» و یا «تعارف كردن» وسایل بازی، لوازم‌التحریر، خوراكی و... یكی دیگر از آموزه‌هایی است كه والدین باید به فرزندشان بیاموزند.

 

- قوانین مهم و اولیه اجتماعی را به او بیاموزیم؛ شریك شدن با دیگران در وسایل بازی و...، صلح و دوستی و پرهیز از تنش و  جدل، رعایت حقوق دیگران، قانع بودن به آن چه دارد، همراهی كردن با دیگران در فعالیت‌ها و بازی‌ها و... اصول مهم اجتماعی است كه والدین موظف هستند به فرزندشان بیاموزند.

 

- اصلاح رفتارهای تهاجمی و آشوب‌گرانه در كودك؛ با او صحبت كنید و برای او توضیح بدهید كه خودخواهی، رفتارهای تهاجمی، پافشاری بر خواسته‌ها و... رفتارهای ناشایستی است كه باعث جدایی او از جمع می‌شود.

 

- دوستان فرزندتان و یا آن‌هایی را كه تشخیص می‌دهید می‌توانند دوستان خوبی برای فرزندتان باشند، به منزلتان دعوت كنید؛ به این روش می‌توان رفتارها، بازی‌ها و... آنها را غیرمستقیم كنترل كرد. این شناخت به شما و فرزندتان برای یافتن دوستان خوب كمك می‌كند.

 

- ارتباط با والدین دوستان فرزندمان، ضروری است؛ به این ترتیب می‌توان با برنامه‌ریزی صحیح، كودكان را هدایت كرد.

 

- برنامه‌ریزی برای بازی‌ها یا تفریح‌های گروهی؛ این برنامه‌ها می‌تواند بازدید از موزه، تماشای فیلم، رفتن به پارك و سایر مراكز تفریحی، ورزش و... را شامل می‌شود. حفظ این ارتباط به ویژه در فصل تابستان ضروری است، چرا كه مانع از گسستن دوست‌های خوب می‌شود و كودك در آغاز فصل مدرسه مجدداً به حالت اول بازنگشته و تنها نمی‌ماند.

 

- محبت و بخشش را به او بیاموزیم؛ ابراز محبت و بخشش، البته به صورت متعادل را به او بیاموزیم.

 

- دخالت را به نظارت دائمی، اما نامحسوس تبدیل كنیم؛ كودكان گاه نیاز دارند تا برای غلبه بر مشكلات به تنهایی تصمیم بگیرند؛ نظارت بدون دخالت اعتماد به نفس كودك را افزایش می‌دهد.

 

- هیچ‌گاه در حضور دوستان یا جمع اقوام او را سرزنش نكنیم، بلكه فقط از رفتارهای خوب او تعریف كنیم.

 

دوست ناباب

 

نگرانی همیشگی همه والدین «دوستان ناباب» فرزندشان بوده و هستند. متأسفانه كودكان اغلب به سوی افرادی تمایل دارند كه رفتارهایی ناشایست و عموماً خرق عادت انجام می‌دهند و این درست زمانی است كه والدین باید هوشیار باشند.

 

از سوی دیگر عموماً دوستان ناباب با مشخصه‌ای خاص شناسایی نمی‌شوند و ساده‌ترین و آرام‌ترین افراد نیز می‌توانند همانند همان دوست ناباب باشند. بنابراین تنها شیوه مؤثر، نظارت غیرمستقیم اما مؤثر بر روی رفتارهای كودكان و دوستان آنهاست كه بهترین شیوه «رفت و آمد»‌ دوستان فرزندتان به منزل شماست.

 

از طرفی روان‌شناسان تاكید دارند «كودكان» جوانان و نوجوانان نباید حتی برای یك شب بیرون از منزل و در منزل دوستانشان اقامت  كرده و بخوابند؛ این اقامت سرآغاز انحراف اخلاقی است.

 

چند نكته تكمیلی

 

- به هیچ وجه اجازه ندهید فرزندتان با دوست یا دوستانی كه شما احساس خوبی نسبت به آنها حتی اندكی مشكوك هستید به گردش و تفریح برود.

 

- درباره «گروه دوستان» - كه اغلب با انواع موضع‌گیری‌ها، رفتارهای ویژه و نامناسب و... همراه است – كه فرزندتان به آن وارد شده، تحقیق كنید و تك‌تك افراد گروه را بشناسید؛ حتی یك فرد ناباب می‌تواند گروه را به انجام رفتارهای نامناسب وادار كند.

 

- نسبت به سرگرمی‌ها و تفریح‌های فرزندمان اشراف كامل داشته باشیم. اگر از منزل خارج می‌شود- به دور از ایجاد استرس و دخالت بی‌مورد كه نتیجه‌ای به عكس دارد- دقیقاً بدانید با چه فرد یا افرادی بیرون رفته و به چه مكان‌هایی می‌رود. ساعت دقیق بازگشت به منزل را به او گوشزد كنید.

 

و به عنوان آخرین راهكار، همان قدر كه نسبت به برقراری ارتباط فرزندمان با همسالان و یافتن دوست خوب تاكید دارید، به همان میزان او را در یافتن دوست خوب یاری كنیم....

 

 

مترجم: مهتاب صفرزاده خسروشاهی

منبع: http://www.bbc.co.uk

 

-------------------------------------------

http://www.hamshahri.org/News/?id=6259

    

      

  

 

 

نوشته شده توسط محمد برخورداری ساعت 04:10 ق.ظ موضوع مطلب :‌ مسایل کودکان ونوجوانان ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari