تبلیغات
مددکاری - ▲چرا چرخ زندگی شما گرد نیست؟ ‌
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ
لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

پنجشنبه 18 آبان 1385
▲چرا چرخ زندگی شما گرد نیست؟ ‌

برای افزایش رضایت از زندگی، برنامه ریزی كنید

چرا چرخ زندگی شما گرد نیست؟ ‌

 

 

 

 

دكتر كیقباد بهدین

یك مشاور مالی عاقل، نه تنها مسائل مالی كه برنامه‌ریزی زندگی شما را می‌تواند راهبری كند و به عبارت دیگر، می‌تواند برنامه‌ریزی زندگی شما را بر پایه ایجاد تعادل بین مسائل مالی و ارزش‌های مورد نظر شما در زندگی انجام دهد.

ابتدا من فكر می‌كردم برخی سوِالات این مشاوران از جزئیات تفكرات انسان به منظور بازارگرمی برای خودشان است، اما بعد متوجه شدم این پرسش‌ها چگونه انسان را وا‌می‌دارد درباره مسائل مالی خود تجدید نظر كند. به ویژه این واقعیت را درباره اطرافیان خود آزمایش كرد و از نتایج آن شگفت‌زده شدم

 

برای افزایش رضایت از زندگی، برنامه ریزی كنید

 

چرا چرخ زندگی شما گرد نیست؟ ‌

 

 

 

 

دكتر كیقباد بهدین

یك مشاور مالی عاقل، نه تنها مسائل مالی كه برنامه‌ریزی زندگی شما را می‌تواند راهبری كند و به عبارت دیگر، می‌تواند برنامه‌ریزی زندگی شما را بر پایه ایجاد تعادل بین مسائل مالی و ارزش‌های مورد نظر شما در زندگی انجام دهد.

ابتدا من فكر می‌كردم برخی سوِالات این مشاوران از جزئیات تفكرات انسان به منظور بازارگرمی برای خودشان است، اما بعد متوجه شدم این پرسش‌ها چگونه انسان را وا‌می‌دارد درباره مسائل مالی خود تجدید نظر كند. به ویژه این واقعیت را درباره اطرافیان خود آزمایش كرد و از نتایج آن شگفت‌زده شدم.

 

شما هم امتحان كنید

در این قسمت دو تمرین برای شما در نظر گرفته‌ایم. اولی مدلی است كه از سوی بیل راچراچ ، نویسنده كتاب <برنامه‌ریزی مالی بر پایه ارزش‌ها> ارائه می‌شود.

با همسر خود بنشینید و به این پرسش پاسخ دهید كه: <چه چیزی در پول هست كه آن را برای شما مهم كرده است؟> فرض كنید همسر شما می‌گوید: <پول به من آزادی و استقلال می‌دهد.> از او بپرسید: <چرا آزادی برایت مهم است؟>

به فرض همسرتان جواب می‌دهد: <این استقلال و آزادی باعث می‌شود زمان بیشتری برای فعالیت‌های جانبی و سرگرمی‌هایم داشته باشم.> حالا باید از او پرسش كرد: <چرا داشتن وقت بیشتر تفریح برای تو اهمیت زیادی دارد؟> و این زنجیره سوِالات شاید تا 7 تا 10 پرسش ادامه یابد.

چرا این تمرین را پیشنهاد می‌كنیم؟ آقای باچراچ می‌گوید: <لازم نیست با این سوِالات، منطق زندگی را به بحث بگذاریم. هدف این است كه اهداف، خواسته‌ها و نیازهای هر فرد را بررسی كنیم. با این پرسش‌ها می‌خواهیم مقصود شما را در زندگی درك كنیم و ببینیم چه چیزی می‌تواند شما را راضی و خوشبخت كند.>

یكی از مشاوران مالی كه از این تكنیك استفاده می‌كند، می‌گوید: <وقتی از این تكنیك برای اقوام و دوستان خود استفاده می‌كنید، نباید فكری را در آنها القا كنید. باید آنها را وادارید با كلمات خودشان جواب بدهند، نه با كلام شما. این یكی از سخت‌ترین كارهای دنیاست كه ساكت بنشینید و اجازه دهید دیگران صحبت كنند.>

به طور معمول این بحث همین‌طور شروع می‌شود. نخستین كلمات اغلب عبارتند از: <استقلال>، <امنیت مالی> و <نباید نگران پرداخت‌ها و صورت‌حساب‌ها باشیم.> اما با طرح سوِالات بعدی، رنگارنگی جواب‌ها بیشتر می‌شود. از هدف و خدمت بگیرید تا خداوند بزرگ در این جواب‌ها به چشم خواهند آمد.

گاهی اوقات نمی‌توانید در یك جلسه به هدف خود دست یابید و لازم است دوباره امتحان كنید. البته گاهی پیش می‌آید طرف مقابل به خوبی جواب سوِالات را نمی‌دهد، اما همین پرسیدن باعث می‌شود او در روح خود به كنكاش پاسخ‌ها بپردازد و بفهمد یا بهتر بفهمد كه چرا پول جمع می‌كند.

شاید خودتان هم با تمرین قبلی نتوانستید بفهمید از این زندگی چه می‌خواهید؟ ایرادی ندارد! تمرین دوم را امتحان كنید. این تمرین از سوی خانم كارول اندرسون ابداع شده كه از استادان مشهوری است كه به مشاوران مالی تدریس می‌كند.

دایره‌ای به شعاع ده سانتی‌متر رسم كنید. روی این دایره 9 نقطه به فواصل تقریبا مساوی بگذارید. هر یك از این نقاط نماینده یكی از موارد زیر است: كار، ارتباطات نزدیك، وضع مالی، تفریح و سرگرمی، وضع هوشی و تحصیلی، موقعیت اجتماعی، سلامت جسمی، سلامت روانی و وضع خانه شما. شما باید به هر كدام از این 9 موضوع از ده، امتیاز بدهید؛ مثلا اگر به كار خود از ده، سه امتیاز می‌دهید، از مركز دایره به سمت نقطه‌ای كه كنار آن كار را نوشته‌اید یك خط سه سانتی‌متری رسم كنید.

به این ترتیب از مركز دایره 9 خط به طرف 9 مورد مزبور كشیده شده كه برخی خط‌ها به نقاط مربوطه نمی‌رسد. حالا انتهای این خط‌ها را به هم وصل كنید تا شكل چرخ زندگی شما معلوم شود. هر قدر چرخ زندگی شما گردتر باشد، زندی شما بهتر می‌گردد.

این تمرین یك تداعی تصویری از وضع كلی زندگی شماست. اگر شما در یكی از این موارد نه‌گانه نمره كمتری به خود داده‌اید باید به خودتان بیایید و به فكر درست كردن آن باشید.

از آنچه دارید لذت ببرید. این گونه فكر كردن درباره ارزش‌ها و رضایت از زندگی شاید در نهایت احساس پوچی و بی‌خودی به شما بدهد اما همیشه هر كس در زندگی خود نقاط قوتی دارد. ضمن تقویت نقاط ضعف از موارد خوب زندگی لذت ببرید.

مصمم می‌شوید بیشتر پس‌انداز كنید. اگر فردی بتواند بین آنچه كه دوست دارد انجام دهد و هدفی كه از طریق انجام آن كار به آن می‌رسد، ارتباط برقرار كند یا به عبارت دیگر رابطه بین كار و هدف غایی آن را ببیند، با قدرت بیشتری این هدف را دنبال خواهد كرد. این موضوع احتمال گزینش درست‌ترین راه‌ها را برای رسیدن به هدف مورد نظر افزایش می‌دهد.

شما می‌توانید برنامه كلی زندگی خود را طوری ترسیم كنید كه با تك‌تك ارزش‌ها و خواست‌های شما انطباق بیشتری داشته باشد. متخصصان امور مالی اغلب شما را تشویق می‌كنند كه به ثروت خود به چشم یك خزانه بزرگ نگاه كنید، ولی اگر شما ثروت خود را در چندین خمره جدای پر از پول كه روی هر یك برچسبی خورده، تقسیم كنید انگیزه بیشتری خواهید یافت: خمره پول شهریه دانشگاه، خمره بهبود و ارتقای شرایط خانه، خمره بازنشستگی و...

یكی از استادان دانشگاه سانتا كلارا می‌گوید: "شما می‌خواهید از بیشترین سلامت ممكن برخوردار باشید و فكر می‌كنید این به معنی داشتن درآمد و ثروت بیشتر است اما این طور نیست. داشتن توان هدایت زندگی در جهت ارزش‌های مورد نظرتان؛ یعنی رسیدن به بیشترین سلامت ممكن.

برای مثال، شاید شما با خرید سهام یك شركت سهامی عام كه در زمینه‌های اجتماعی فعالیت دارد، خوشحال‌تر شوید تا یك سرمایه‌گذاری سودآورتر.

شاید دوست شما كه علاقه دارد وقت كمتری را صرف سرمایه‌هایش كند و بیشتر وقت خود را به دیگر فعالیت‌ها بپردازد خوشحال‌تر شود اگر با بیمه عمر و پس‌انداز به صورت یكجا از درآمد خود استفاده كند و زمان را از دست ندهد.

فكری كه دنیا را فرا گرفته است بازنشستگی نام دارد. اما خیلی مسخره است! كسی نمی‌داند در دوران بازنشستگی می‌خواهد چه كار كند و چه هدفی را دنبال نماید. افراد وقتی بازنشسته می‌شوند تازه با این پرسش‌ها پنجه در پنجه می‌افكنند تا بفهمند چه كار می‌خواهند بكنند و گاهی فرصت پیدا نمی‌‌كنند به جواب آن برسند.

 

منبع : روزنامه سلامت شنبه  29 مهر ماه 1385

 

 

نوشته شده توسط محمد برخورداری ساعت 02:11 ق.ظ موضوع مطلب :‌ مهارتهای زندگی ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari