تبلیغات
مددکاری - در خانه بمانم یا كار كنم
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ
لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

پنجشنبه 18 آبان 1385
در خانه بمانم یا كار كنم

در خانه بمانم یا كار كنم

ایران - علی بلوری:

همیشه تفاوت میان زنان شاغل و خانه‌دار، یكی از موضوع‌های جالب - نه‌تنها برای خانم‌ها بلكه حتی برای آقایان - بوده است.

به همین دلیل، وقتی از گوشه‌وكنار شنیده می‌شود كودكان زنان شاغل، اعتماد‌به‌نفس بیشتری دارند، زنان خانه‌دار می‌توانند فرزندهایشان را غنی از محبت كنند، زنان شاغل نقش موثرتری در اجتماع دارند و... خیلی از زنان به فكر فرومی‌روند و حسرت حال یكدیگر را می‌خورند.

این تفاوت‌ها از زمانی كه قبح كاركردن خانم‌ها در جامعه شكسته شد به وجود آمد و زنان شاغل، جایگاه اجتماعی بالایی به دست آوردند. در همین زمان

 

 

 

 

 

در خانه بمانم یا كار كنم

 

ایران - علی بلوری:

همیشه تفاوت میان زنان شاغل و خانه‌دار، یكی از موضوع‌های جالب - نه‌تنها برای خانم‌ها بلكه حتی برای آقایان - بوده است.

به همین دلیل، وقتی از گوشه‌وكنار شنیده می‌شود كودكان زنان شاغل، اعتماد‌به‌نفس بیشتری دارند، زنان خانه‌دار می‌توانند فرزندهایشان را غنی از محبت كنند، زنان شاغل نقش موثرتری در اجتماع دارند و... خیلی از زنان به فكر فرومی‌روند و حسرت حال یكدیگر را می‌خورند.

 

 

این تفاوت‌ها از زمانی كه قبح كاركردن خانم‌ها در جامعه شكسته شد به وجود آمد و زنان شاغل، جایگاه اجتماعی بالایی به دست آوردند. در همین زمان، حرف‌و‌حدیث‌ها بیشتر شد؛ اینكه نكند خانه‌داربودن بهتر از شاغل‌شدن باشد یا برعكس و... .

 

 طی سال‌ها همه این تفاوت‌ها به گونه‌های مختلف تجربه شده تا امروز كه دیگر به نوعی آرامش حاصل از تساوی رسیده است، چرا كه با كنارگذاشتن مثبت‌ها و منفی‌های متوالی، بالاخره همه تئوری‌پردازها خسته شده‌ و فهمیده‌اند كه هیچ‌كدام بر دیگری برتری ندارند و هر كدام صاحب شرایط متفاوتی هستند؛ مانند وقتی كه گفته می‌شود زنان شاغل، مدت‌زمان كمتری برای رسیدگی به فرزندان و خانواده دارند كه در نهایت سبب مشكلات فراوانی می‌شود یا در مقابل از زنان خانه‌داری حرف به میان می‌آید كه به دلیل سپری‌كردن مدت‌زمان زیاد در خانه، معمولا همواره از همسران‌شان توقع زیادی دارند و اغلب از بی‌توجهی ناشی از خستگی همسران‌شان شكایت می‌كنند.

 

 همین‌طور درد دل زنان شاغل، حاكی از فرسودگی حاصل از كار، سهیم‌شدن در مخارج خانواده و اغلب، ناسپاسی در قبال آنهاست. زنان خانه‌دار از حداقل خرجی خانه، پس‌اندازهای قابل توجهی را پشتوانه زندگی می‌كنند اما گاهی حتی از حقوق اولیه شخصی نیز بی‌بهره‌اند.

 

 

اما در كنار بسیاری از تفاوت‌های موجود، بسیاری از محققان، شرایط فیزیكی و انواع و اقسام ناراحتی‌ها و امراض را نیز اضافه كرده‌اند كه از جالب‌ترین‌شان می‌توان به پژوهش یك موسسه تحقیقاتی در آلمان اشاره كرد كه می‌گوید: «زنان خانه‌دار، بیشتر از بیماری‌های روحی و جسمی شكایت می‌كنند و حدود 60درصد این زنان، از سردردهای نامتناوب رنج می‌برند».

 

در مقابل این تحقیق آمده است: «زنانی كه شغل آزاد دارند یا از درجه شغلی بالایی بهره‌مند هستند، از ناراحتی‌هایی مانند اضطراب و فشار كار رنج می‌برند و تقریبا یك‌دوم آنها با احساساتی مانند خشونت و عصبانیت دست و پنجه نرم می‌كنند. در این میان، افرادی نیز كه گرفتاری‌های شغلی و خانوادگی مضاعف دارند، بیش از حد متوسط دچار استرس هستند و نكته جالب در این میان، این است كه پدران شاغل، در این مورد، حساس‌تر از مادران شاغل هستند».

 

 

در پژوهش فوق، پیچ‌وخم‌هایی میان شرایط روحی و جسمی زنان شاغل و خانه‌دار وجود دارد كه به نوعی باعث می‌شود آنها در مقابل وضعیت یكدیگر قرار ‌گیرند. به عنوان مثال «زنان خانه‌دار، بیشتر از یأس و فقدان انگیزه رنج می‌برند و دچار ترس و اندوه هستند. احساس تنهایی، ماتم، افسردگی و همچنین احساس تهی‌بودن، از جمله مشكلاتی است كه در این دسته از افراد مشاهده می‌شود».

 

 

اگر به آموختن این تفاوت‌ها و كنجكاوی در آنها مشتاق باشید، می‌توانید تا دلتان بخواهد، در گوشه‌و‌كنار درباره این موضوع بخوانید و بشنوید اما مطمئن باشید كه در نهایت، به دو دسته از مشكلات و معضلات متفاوت می‌رسید كه به دو گروه برابر، مساوی و مهم‌تر از همه، یك‌جنس تعلق دارد. اما نكته جالب توجه اینجاست كه اغلب راه‌حل‌ها برای هر دو گروه یكسان می‌نماید؛ چنان كه در تحقیق فوق آمده است: «زنان شاغل و خانه‌دار می‌توانند برای مقابله با فشارهای روحی، تماشای تلویزیون، مطالعه، صحبت با دوستان، قدم‌زدن یا گوش‌دادن به موسیقی را انتخاب كنند».

 

    

منبع :      http://www.hamshahri.org/News/?id=8156 

  

 

 

 

 

نوشته شده توسط محمد برخورداری ساعت 03:11 ق.ظ موضوع مطلب :‌ مسایل عمومی زنان ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari