تبلیغات
مددکاری - مهر شما عندالاستطاعه است یا عندالمطالبه؟
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ
لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

چهارشنبه 15 فروردین 1386
مهر شما عندالاستطاعه است یا عندالمطالبه؟

مهر شما عندالاستطاعه است یا عندالمطالبه؟ 

    

      

  

 

خانواده - علی رضا کیوانی نژاد:

عندالاستطاعه بودن یعنی چه؟ خیلی ساده است. یعنی فرض كنید مهریه شما 100 سكه طلا باشد.

اگر به هر دلیل بخواهید ‌این مهریه را از همسرتان بگیرید، اول باید ثابت كنید كه او استطاعت پرداخت آن را دارد. اگر توانستید‌این كار را انجام دهید، تازه دادگاه شرایط شما را بررسی و خبرتان می‌كند. به زبان دیگر، با جاری شدن ‌این لفظ در عقدنامه شما، دیگر نمی‌توان چندان لفظ عندالمطالبه را بر مهریه گذاشت.

این که آیا چنین بندی در ثبت مهریه وجود داشت یا نه، هم‌اکنون محل مناقشه بسیاری از کارشناسان و سرویس است.در این بین، عده‌ای بر این باورند که مساله مهریه، به دلیل مشكل زندانی شدن تعدادی از مردان در قوه قضاییه مطرح شد. «آیا مهریه حق یک زن است یا چیزی است که به صورت صوری از طرف مرد به او اعطا می‌شود؟»

 

 

 

مهر شما عندالاستطاعه است یا عندالمطالبه؟ 

    

      

  

 

خانواده - علی رضا کیوانی نژاد:

عندالاستطاعه بودن یعنی چه؟ خیلی ساده است. یعنی فرض كنید مهریه شما 100 سكه طلا باشد.

اگر به هر دلیل بخواهید ‌این مهریه را از همسرتان بگیرید، اول باید ثابت كنید كه او استطاعت پرداخت آن را دارد. اگر توانستید‌این كار را انجام دهید، تازه دادگاه شرایط شما را بررسی و خبرتان می‌كند. به زبان دیگر، با جاری شدن ‌این لفظ در عقدنامه شما، دیگر نمی‌توان چندان لفظ عندالمطالبه را بر مهریه گذاشت.

 

این که آیا چنین بندی در ثبت مهریه وجود داشت یا نه، هم‌اکنون محل مناقشه بسیاری از کارشناسان و سرویس است.در این بین، عده‌ای بر این باورند که مساله مهریه، به دلیل مشكل زندانی شدن تعدادی از مردان در قوه قضاییه مطرح شد. «آیا مهریه حق یک زن است یا چیزی است که به صورت صوری از طرف مرد به او اعطا می‌شود؟»

 

مهریه عندالاستطاعه، اسم تبصره‌ای است كه سه ماه قبل در جلسه‌ای با حضور‌ایت الله «هاشمی شاهرودی»، رییس قوه قضاییه مطرح شد. تا ‌این جای كار كه ‌ایرادی نداشت. اما «امیری»، رییس سازمان ثبت و املاک کشور، با تاكید بر ‌این كه عندالاستطاعه بودن مهریه باید هنگام جاری شدن صیغه عقد ثبت شود، بعد دیگری به ‌این مساله بخشید.

 

حتی كارشناسان از‌این مساله ابراز نگرانی كردند كه تعدادی از زندانیان كه كم هم نیستند، فقط به دلیل توانایی نداشتن در پرداخت مهریه سنگین، پشت میله‌های زندان، دنیا را راه راه می‌بینند. از طرف دیگر، عده‌ای از كارشناسان، بخش‌نامه ثبت مهریه عندالاستطاعه را در صورت توافق زوجین، فقط یك نوع تاكید می‌دانند و می‌گویند كه ‌این بخش‌نامه، موضوع جدیدی نیست.

 

 آن‌ها كه موافق اجرای‌این بخش نامه هستند

«محمد علی یادگاری»، مدیر كل امور اسناد و سردفتران سازمان ثبت اسناد و املاك كشور،  یکی از آن میان است. او در این‌باره می‌گوید: «ثبت مهریه‌های سنگین در دوره‌های اخیر، موجب تزلزل در بنیان خانواده‌ها شده است. از این رو، ریاست قوه قضاییه در یكی از جلسات سخنرانی، تاكید داشتند كه موقع ثبت مهریه به عندالاستطاعه بودن آن توجه شود. بنابراین ریاست سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، با توجه به مواد 1802 و 1083 قانون مدنی، بخش‌نامه اخیر را كه در جراید و رسانه‌های گروهی به صورت ناقص مطرح شده، صادر كردند. اگر زوجین توافق بر عندالاستطاعه بودن مهریه توسط زوج داشتند، ‌این توافق به صورت شرط ضمن عقد در نكاح قید می‌شود و به امضای زوجین می‌رسد.»

 

یادگاری، با اشاره به ‌این‌كه به محض جاری شدن عقد، زن مالك مهریه است و می‌تواند هر نوع تصرفی در آن داشته باشد، ادامه می‌دهد: «عموما مهریه به صورت عندالمطالبه و دینی بر گردن زوج است، اما  گاهی زوج قادر به پرداخت دین خود نیست و مطابق ماده 1083، زوجین می‌توانند برای پرداخت مهریه به صورت اقساط و تأدیه آن را به صورتی كه بعد از انعقاد عقد قابل مطالبه نباشد،‌این شرط را قرار دهند تا هر گاه مورد توافق طرفین بود، مطالبه شود كه ‌این خلاف قانون نیست.»

 

او اما درباره لفظ مهریه عندالاستطاعه و کارایی آن چنین توضیح می‌دهد: «‌این شرط با موافقت زوجین قابل ثبت است وگرنه قابل ثبت نیست و تنها مساله عندالمطالبه ثبت می‌شود.» حالا فرض كنید كه چنین بندی در عقدنامه ثبت شد. هستند مردانی كه پس از ازدواج هم اموال خود را به نام والدین خود می‌كنند. حتی ممر درآمد آن‌ها هم چندان مشخص نیست. در‌این صورت، یك خانم راه سختی در پیش دارد تا ثابت كند همسرش از تمكن مالی مناسبی در پرداخت مهریه برخوردار است. حتی می‌توان با حضور چند شاهد در دادگاه، به نفع مرد رای داد تا او رسما از پرداخت مهریه به صورت نقد سر باز زند. دادگاه هم در نهایت رای به تقسیط مهریه می‌دهد و ‌این؟ در پایان، به زعم تعدادی از كارشناسان حقوقی دیگر ارزشی برای یك خانم ندارد. شاید هم باید به ‌این بخش‌نامه به عنوان برای محدود كردن زن نگاه كرد.

 

«حسینعلی امیری»، رییس سازمان ثبت و املاک کشور چنین اعتقادی ندارد. او می‌گوید: «بخش‌نامه‌ سازمان ثبت مبنی بر عندالاستطاعه شدن مهریه در صورت توافق زوجین و ثبت آن در شروط ضمن عقد، هرگز به معنای محدود كردن زوجه نخواهد بود. ‌این قید بدان معنی نیست كه مهریه زنان ساقط خواهد شد، بلكه هر وقت زوج توانایی پرداخت داشته باشد، پرداخت مهریه بر او الزامی خواهد شد».

 

او البته به ‌این هم اشاره می‌كند که  حتی اگر سال‌ها بعد از تقاضای مهریه، زوج مستطیع شود، لازم است مهریه را پرداخت كند؛ حتی اگر قبلا زوجه خود را طلاق داده باشد و اگر هم زوج بمیرد، در صورتی كه ارثی داشته باشد، به اندازه مهریه زوجه به او پرداخت می‌شود؛ البته مشروط به مطالبه و تقدیم دادخواست است. او در عین حال تصریح می‌کند که اگر منتقدان به بخش‌نامه تا به حال قانع نشده‌اند، حاضر است با آنان به مناظره بنشیند.

 

به فهرست موافقان این طرح باید نام رییس کل دادگستری استان تهران را هم اضافه کنیم. «سید علیرضا آوایی» معتقد است: «اگر نظام به دنبال اجرای عدالت است، هرچه در‌این بخش سرمایه‌گذاری كند، قطعا ضرر نخواهد كرد و فكر می‌كنم نظام به دنبال‌این امر است و ان‌شاءالله ‌این سرمایه‌گذاری صورت خواهد گرفت.» او البته با اندکی احتیاط در این‌باره اظهارنظر می‌کند: «از اهداف دستورالعمل رییس سازمان ثبت اطلاعی ندارم، اما به نظرم دستورالعمل مذكور به تعیین تكلیف زوجین كمك می کند، اختلافات را كاهش می‌دهد و وضعیت مهریه‌ها را شفاف‌تر خواهد كرد.»

 

فارغ از‌این حرف‌ها، می‌توان به چند راهكار جدید هم اشاره كرد. البته ‌این راهكارها مدتی است به صورت ناخواسته اجرا می‌شود و كسی نمی‌داند كه آیا می‌توان از آن به صورت یك عرف نام برد یا نه. مثلا ‌این كه تعدادی از خانم‌ها مهریه خود را نیمی از دارایی مرد قرار می‌دهند. از طرف دیگر، آن‌ها مهریه نمی‌گیرند (مثلا سكه طلا) و این‌طوری نه از زندان حرفی به میان می‌آید، نه نیازی است كه زن دارایی مرد را ثابت كند. البته باز هم تاكید می‌كنیم كه‌این راهكار فقط مدتی است به صورت یك راه سوم رایج شده و ارایه آن به معنای تاییدش  نیست.

 

به مجلس می‌رسیم؛ خاستگاه موافقان و مخالفان این طرح که هر یک برای دفاع از آن‌چه در سر دارند ادله کافی بیان می‌کنند و البته از نظر خودشان، چیزی جز منطق نمی‌گویند. سهیلا جلودارزاده نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، یکی از نمایندگانی است که به صراحت با این بخش‌نامه به مخالفت می‌پردازد. او درباره ابلاغ بخش‌نامه شرط عندالاستطاعه بودن پرداخت مهریه به دفاتر ثبت ازدواج می‌گوید: «‌این شرط غیرضروری، زیان‌هایی برای زنان كشور دارد. هر مردی كه اقدام به ازدواج می‌كند، اگر استطاعت داشته باشد، حق دارد مهریه را تعیین كند و اگر استطاعت نداشته باشد، شرعا نباید مهریه تعیین كند. بسیاری از دختران و زنان كشور در‌این مورد اطلاعات كافی ندارند و ‌این باعث می‌شود عقدنامه را با شرط عندالاستطاعه امضا كنند و هیچ‌وقت نتوانند به مهریه كه حق آنان است، دست یابند.»

 

اما این تنها نمایندگان زن نیستند که با این طرح  مخالفت می‌كنند. «موسی قربانی»، عضو كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس هم به نوعی با اجرای این بخش‌نامه مخالف است. او می‌گوید: «قانون در مورد نحوه‌ پرداخت مهریه واضح و روشن است و لزومی برای صدور بخش‌نامه چگونگی پرداخت مهریه و عندالاستطاعه بودن آن وجود ندارد. از ‌این بخش‌نامه عملا چیزی در نمی‌آید و صرفا بازی با الفاظ است.»

 

او در ادامه خاطرنشان می‌كند: «مشخص نیست آن‌هایی كه ‌این بحث را مطرح كرده‌اند، دنبال چه چیزی هستند؟! آن‌چه را می‌توان علت صدور ‌این بخشنامه دانست ‌این است كه قضات به خاطر پرداخت نشدن مهریه، عده‌ای از مردها را به استناد قانون نحوه‌ اجرای محكومیت‌های مالی و قانون آیین دادرسی مدنی بازداشت كرده‌اند. ‌این قانون، قانون خوب، واضح و روشنی است كه بر اساس آن، اگر كسی مهریه را دارد و نمی‌دهد، قضات می‌توانند او را بازداشت كنند و اگر ندارد و نمی‌دهد، نمی‌توانند بازداشتش كنند.

 

بدبختی ما همین‌جاست كه به ‌رغم ‌این‌كه ماده2 قانون نحوه اجرای محكومیت‌های مالی، می‌گوید كه مستنكف توانمند را بازداشت می‌كنند نه مستنكف معسر را، ماده3 ‌این قانون هم گفته اگر كسی مدعی اعسار شد، معسر بودن او را خارج از نوبت بررسی می‌كنند. اگر معسر بود، نمی‌توانند او را بازداشت كنند. قضات چه در بحث مهریه، چه در بحث دیه و چه در مباحث دیگر، پذیرش اعسار برایشان سخت است و مثل ‌این‌كه خوش‌شان می‌آید همه را بازداشت كنند!»

 

نگاه حقوقی به این مساله

ذكر عبارت عندالاستطاعه برای مهریه، به زعم تعدادی از کارشناسان حقوقی، دست زنان را از گرفتن مهریه كوتاه می‌كند. آن‌ها معتقدند اگر هم این مساله با توافق  باشد، ظلمی به زن‌ها وارد خواهد شد و در مسیر توقیف، استیفای مال شوهر و اثبات دارایی‌های او حق زن تضییع می‌شود.

 

در این‌باره، نظر دكتر «بهروز گلپایگانی»، مدرس حقوق را جویا شدیم: «نوشتن‌ این عبارت، از نظر حقوقی اشكال پیدا می‌كند. اگر كسی تعهد و دینی را به عهده می‌گیرد، باید بپردازد. عندالاستطاعه یعنی در صورت توانایی، بدهی خود را می‌دهم و اگر توانایی نداشتم پرداخت نمی‌كنم.‌این معنی تعهد نیست و شاید عنوان دیگری از نظر شرعی بتوان برای آن پیدا كرد؛ مثل هبه، صلح یا نوعی‌ایقاع. در حالی كه مهریه فلسفه‌ دیگری دارد و یك عقد تملیكی است نه عهدی.» اما در روال کنونی دریافت مهریه، اگر زن بخواهد مهریه خود را دریافت كند، می‌تواند مستقیما به اداره‌ ثبت مراجعه كند و اصلا دادگاه نرود. یعنی به ثبت برود و مهریه‌ خود را اجرا بگذارد.

 

اجرای ثبت به او می‌گوید مال معرفی كن تا ما توقیف كنیم و زن باید مالی را از شوهر معرفی كند تا ثبت توقیف كند. حال اگر زن نتواند مالی را پیدا و مرد هم اموال خود را مخفی كرده باشد، آن وقت زن از نظر حقوقی نمی‌تواند به حق خود برسد. اگر هم به دادگاه مراجعه كند و بر اساس حكم دادگاه، زوج ملزم به پرداخت مهریه شود چون حكم دادگاه صادر شده می‌تواند مراجعه و با اعمال ماده‌2، تقاضای بازداشت زوج را کند. افرادی هم كه در حال حاضر به علت نپرداختن مهریه در زندان هستند، در اثر اعمال ماده‌2 قانون اجرای محكومیت‌های مالی در زندان‌اند.»

 

اثبات اعسار مرد

یکی از مسایلی که باز هم محل مناقشه است و «موسی قربانی»، نماینده مجلس هم به آن اشاره کرده، مساله اثبات اعسار مرد است؛ یعنی این که ثابت شود مرد توانایی پرداخت دیه را دارد. «اكرم پوررنگ‌نیا»، دادیار سابق دیوان عالی كشور معتقد است كه با صدور بخش‌نامه سازمان ثبت و نحوه‌ پرداخت مهریه بر مبنای عندالاستطاعه بودن، تغییری در وضع موجود حاصل نمی‌شود؛ زیرا موضوع اعسار مرد در پرداخت رسیدگی می‌شود.

 

معمولا زوج برای اثبات نداشتن استطاعت و توانایی پرداخت مهریه، دادخواستی مبنی بر اعسار تقدیم دادگاه می‌كند و با شهادت چهار نفر شاهد، اعسار خود را به اثبات می‌رساند و در ‌این موارد، اگر دادگاه تشخیص دهد كه زوج قادر به پرداخت مهریه به صورت اقساط است، حكم به تقسیط مهریه می‌دهد و در غیر ‌این‌ صورت، حكم اعسار صادر می‌كند كه با ‌این حكم، زوج تا زمانی كه مال‌دار نشود، از پرداخت مهریه معاف است. چه تضمینی وجود دارد كه زوج تا آخر عمر استطاعت پرداخت داشته باشد؟

 

دادیار سابق دیوان عالی كشور، در پاسخ به این سوال می گوید: «اگر زوجین در زمان عقد بر عندالاستطاعه بودن مهریه توافق كنند، در واقع چه تضمینی وجود دارد كه زوج تا آخر عمر استطاعت پرداخت داشته باشد؟ شاید مردی تا آخر عمر استطاعت پرداخت مهریه را نداشته باشد یا ‌این‌كه شرایطی را به وجود آورد كه اموال را به نام دیگران كند یا شرایطی به وجود آورد كه ‌این استطاعت هرگز حاصل نشود. بنابراین، مثل ‌این است كه اساسا مهری قرار داده نشود؛ با ‌این تفاوت كه اگر برای زن در زمان عقد مهری تعین نشده باشد، زن می‌تواند مهرالمثل مطالبه كند، اما در‌این مورد، چون مهریه تعیین شده، زن مهرالمثل هم نمی‌تواند بگیرد».

 

این وكیل دادگستری درباره‌ آثار و نتایج صدور چنین بخش‌نامه‌هایی گفت: «یا ‌این بخش‌نامه مثل سایر بخشنامه‌هایی از این دست هیچ‌وقت به مرحله‌ اجرا در نمی‌آید و تنها در كتاب باقی می‌ماند؛ یا ‌این‌كه زوجه می‌تواند قسمتی از مهریه را عندالمطالبه و قسمت دیگر را به صورت عندالاستطاعه طلب كند».

 

 راه سوم

این‌که می‌گویند در بیشتر موارد راه سومی هم هست، شاید درست باشد. اما در این مورد، به نظر می‌رسد راه سومی هم هست. راهی که نه سیخ می‌سوزد نه کباب. اجرایی کردن آن زیاد هم سخت نیست. می‌توان جلوی ثبت مهریه‌های سنگین را گرفت تا حق شرعی خانم‌ها با انعقاد چنین شروطی از بین نرود. «فرج‌الله هدایت‌نیا»، پژوهش‌گر مسایل حقوقی، در این‌باره می‌گوید: «راه‌حل مشكلی كه منجر به صدور بخش‌نامه مذكور شد، چیز دیگری است و ما باید جلوی ثبت مهریه‌های سنگین را بگیریم. به ‌این صورت كه ابتدا دریابیم چه چیزی موجب پیشنهاد مهریه‌ای سنگین از سوی زن می‌شود علت ‌این مساله می‌تواند در مورد نگرانی‌های زن برای پس از ازدواج و نگاه غلط جامعه به مهریه باشد كه آن را بهای زن می‌داند. اگر دولت بتواند از زن مطلقه حمایت كند و به نوعی نگرانی‌های زن را برای پس از متاركه برطرف كند، زنان تمایل كمتری به درخواست مهریه ‌بالا خواهند داشت.»

 

در هر صورت، این بخش‌نامه هنوز به صورت قانون تصویب نشده، اما از همین حالا، می‌توان نگرانی جامعه زنان را درباره آن درک کرد.

 

 

  منبع : http://www.hamshahri.org/News/?id=17015

 

 

 

 

 

 

 

سطح پایین دانش علت بارداری‌های ناخواسته برخی از زنان  

    

      

  

 

ایران - همشهری آنلاین:

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد سطح پایین تحصیلات و اطلاعات کم مادر در مورد زایمان دو عامل موثر در بروز بارداری های ناخواسته در زنان شهر تهران است.

به گزارش ایسنا دکتر معصومه حیدری متخصص زنان و زایمان و سرپرست این تحقیق در این باره گفت: "امروزه میزان حاملگی‌های ناخواسته به عنوان یکی از شاخص‌های سلامتی جامعه و نیز یکی از علل مهم افزایش جمعیت جهان به شمار می رود."

 

وی با بیان اینکه مادرانی که بارداری های ناخواسته دارند، دچار سطح بالایی از افسردگی می شوند افزود: "حاملگی ناخواسته عوارض دیگری نیز  برای مادر و جنین به وجود می‌آورد مثلا شاخص‌های رشد نوزادان حاصل از  این نوع بارداری‌ها پایین‌تر از حد طبیعی است."

 

 

دکترحیدری گفت: "در پژوهشی که ما با هدف مطالعه و شناسایی عوامل موثر و عوارض زایمانی در حاملگی‌های ناخواسته بر روی 1500 نفر از مادران باردار که جهت زایمان به بیمارستان های تهران مراجعه کرده بودند انجام  دادیم."

 

 

"پس از جمع آوری اطلاعات که بوسیله مصاحبه، مشاهده و رجوع به پرونده‌ها انجام شدفت مشخص شد میزان بارداری های ناخواسته که منجر به تولد نوزاد شده 5/19درصد است. همچنین مادران با سطح تحصیلات و وضعیت اجتماعی و اقتصادی پایین و آگاهی کم از زایمان بیشتر در معرض خطر بارداری‌های ناخواسته هستند."

 

دکتر حیدری پیشنهاد می‌کند که مادران در معرض خطر بارداری ناخواسته شناسایی شوند و آموزش کافی و مستمر را قبل از بارداری و پس از بارداری توسط کادر پزشکی دریافت کنند تا از میزان عوارض این گونه بارداری ها کاسته شود.

 

 

  منبع :  http://www.hamshahri.org/News/?id=17766
نوشته شده توسط محمد برخورداری ساعت 01:04 ب.ظ موضوع مطلب :‌ ازدواج وطلاق ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari