تبلیغات
مددکاری - كودكان رنج، كودكان انتظار
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

پیغام مدیر : به شما كاربر گرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید . برای آگاهی از امكانات این وبلاگ خواهشمندم كه تا آخر صفحه این وبلاگ را مشاهده نمایید .

نظرسنجی
آدرس های دیگر
صفحات وبلاگ
لینك به ما / لوگوی دوستان
لینك به ما


لوگوی دوستان

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

كل نظرات :

ایجاد صفحه : - ثانیه

پنجشنبه 24 خرداد 1386
كودكان رنج، كودكان انتظار

كودكان رنج، كودكان انتظار  

    

اجتماع - مهتاب صفرزاده خسروشاهی:

كودكان امروز، گذشته‌های دور و نزدیك ما هستند. ما نیز آنها را  به خواست خود به دنیا آورده و می‌آوریم؛ اما پس از رسیدن به این خواسته، می‌توانیم به خوبی پاسخگوی نیازهای آنها از هر جهت باشیم...

آنچه در پی می‌آید، نگاهی است به درد و رنج بسیاری از كودكان در سراسر جهان كه با هم می‌خوانیم.

براساس آمار یونیسف، در حال حاضر چهارده میلیون نوجوان زیر 15 سال در سراسر جهان حداقل یكی از والدین خود را (اغلب هر دو را) در اثر ابتلا به بیماری‌های سخت به ویژه «ایدز» از دست داده‌اند و اكنون بی سرپرست و یا  با یك سرپرست بیمار خود زندگی می‌كنند، كه این تعداد تا سال 2010 میلادی به حدود  25 میلیون نفر خواهد رسید.

عمده‌ترین لطمه ناشی از مرگ والدین، فقر به جا مانده در خانواده است و كودكان پس از مرگ آنها در بدترین شرایط ممكن زندگی

 

 

 

 

 

 

 

 

كودكان رنج، كودكان انتظار  

    

اجتماع - مهتاب صفرزاده خسروشاهی:

كودكان امروز، گذشته‌های دور و نزدیك ما هستند. ما نیز آنها را  به خواست خود به دنیا آورده و می‌آوریم؛ اما پس از رسیدن به این خواسته، می‌توانیم به خوبی پاسخگوی نیازهای آنها از هر جهت باشیم...

 

آنچه در پی می‌آید، نگاهی است به درد و رنج بسیاری از كودكان در سراسر جهان كه با هم می‌خوانیم.

 

براساس آمار یونیسف، در حال حاضر چهارده میلیون نوجوان زیر 15 سال در سراسر جهان حداقل یكی از والدین خود را (اغلب هر دو را) در اثر ابتلا به بیماری‌های سخت به ویژه «ایدز» از دست داده‌اند و اكنون بی سرپرست و یا  با یك سرپرست بیمار خود زندگی می‌كنند، كه این تعداد تا سال 2010 میلادی به حدود  25 میلیون نفر خواهد رسید.

 

عمده‌ترین لطمه ناشی از مرگ والدین، فقر به جا مانده در خانواده است و كودكان پس از مرگ آنها در بدترین شرایط ممكن زندگی می‌كنند.

 

امروزه، شایع‌ترین عامل آسیب‌رسان به خانواده‌ها به ویژه خانواده‌های فقیر آسیایی، آفریقایی و حتی اروپایی و آمریكایی، مرگ والدین، ناشی از ابتلا به ایدز است. این آسیب زمانی شكل وحشتناكی به خود می‌گیرد كه كودكان یتیم در معرض  انواع آسیب‌ها، تبعیض‌ها و تعرض‌ها قرار می‌گیرند.

 

آسیب‌ها و بیماری والدین

 

نخستین آسیب ناشی از بیماری والدین (به ویژه ایدز) از كارافتادگی آنها و به دنبال آن قرار گرفتن خانواده در وضعیت نابسامان اقتصادی است و كودكان برای جبران این كمبود، راهی جز كاركردن ندارند.

 

اما نكته قابل تأمل كار كردن دختران این خانواده‌ها است، چرا كه اغلب كارفرمایان، دختران را زودتر از پسرها برای كار می‌پذیرند.

 

ترك تحصیل، لطمه دیگری به این كودكان است، چرا كه اشتغال به كار فرصت تحصیل را از آنها می‌گیرد.

 

نگهداری از والدین  و به دنبال آن خواهرها و برادرهای كوچك‌تر (عموماً  این خانواده‌ها پرجمعیت هستند) بخش دیگری از مسئولیت تلخ و زود هنگام آنها است كه اگر به همه این مشكلات، مسئولیت  تأمین خوراك و پوشاك و... خانواده‌ را نیز بیفزاییم، به راحتی به عمق فاجعه پی‌می‌بریم.

 

گذشته از مشكلات اقتصادی، كه بی‌تردید بخش اعظمی از فكر و تلاش كودكان را به خود معطوف می‌كند، از دست دادن والد یا والدین و افتادن در ورطه تلاش و كوشش سخت و بی وقفه برای تأمین معاش خانواده، كودكان را از نظر روحی- روانی و جسمی تخریب می‌كند.

اكثر این كودكان به سرعت از جمع دوستان طرد می‌شوند و همسالان آنها دیگر حاضر به ادامه دوستی با آنها نیستند.

 

این فشارهای روحی كودكان را تا معرض خودكشی و فرار از منزل پیش می‌برد.

 

براساس آمار یونیسف، فرار از منزل یكی از شایع‌ترین رفتارهای تدافعی این كودكان است؛ اما فرار، زمینه ساز قرار گرفتن آنها در معرض انواع آسیب‌ها اعم از سوء استفاده جنسی (به ویژه دختران)، بیگاری؛ بهره‌برداری از آنها برای قاچاق انواع كالاها به‌ویژه مواد مخدر، قاچاق اعضای بدن، كار در بدترین شرایط در مراكز تولیدی و... است.

 

گزارش‌های دریافتی حاكی از آن است كه حتی كودكانی كه شرایط نابسامان اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... خانواده خود را تاب آورده و از منزل نمی‌گریزند؛ در اثر ابتلا به ایدز، سوءتغذیه، كار بیش از حد توان خود، به هم خوردن تعادل روحی- روانی و... به تدریج و با مرگی دردناك از بین می‌روند.

 

جهان در تلاطم

 

مروری بر بخشی از آمارهای یونیسف بی‌هیچ توضیح بیانگر وضعیت نابسامان بسیاری از كودكان، به ویژه كودكان متعلق به كشورهای فقیر است.

 

- در زامبیا بخش اعظمی از دختران خیابانی (زیر 15 سال)، متعلق به خانواده‌های فقیر و یا خانواده‌های فروپاشیده ناشی از مرگ والد یا والدین است. اكثر این دختران ناقل ویروس HIV و یا مبتلا به بیماری ایدز هستند.

 

- در اتیوپی، كودكان كار به ویژه در شهرهای بزرگی چون آدیس‌آبابا ،پایتخت این كشور، متعلق به خانواده‌های فقیر و یا كودكان یتیمی هستند كه والدین‌شان را در اثر ابتلا به ایدز از دست داده‌اند.

 

- دختران یتیم اوگاندایی به دو صورت مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند؛ 1- سوء استفاده جنسی با فروش دختران به گروه‌های مورد نظر و 2- به كار گرفتن آنها به عنوان پرستار كودك، سالمند و یا كار در شرایط بسیار نامناسب به عنوان خدمتكار منزل، رستوران‌ها و... و یا كار در مراكز تولیدی كوچك و كم‌درآمد با حداقل دستمزد و یا بدون دستمزد.

 

- پژوهش‌های انجام شده در مناطق مختلف آسیا نیز نشان می‌دهد كودكان فقیر و یتیم آسیایی نیز در شرایط بسیار نابسامان از جهت آموزشی، بهداشتی، اقتصادی، اجتماعی و... قرار  دارند.

 

- در منطقه صحرای آفریقا، ایدز به عنوان بیماری اپیدمی یا همه‌گیر شناخته شده است و اكثر خانواده‌ها حداقل یك یا دو و یا بیشتر، بیمار مبتلا به ایدز و یا ناقل ویروس HIV   دارند. این بیماری در منطقه صحرای آفریقا بحرانی جدی است.

 

نوزادان متولد شده در این منطقه به طور مادرزادی ایدز داشته و یا در اثر ابتلا به ایدز به سرعت از بین می‌روند.

 

- در سوازیلند: از هر 10 نوجوان (بیشتر دختر) یك نوجوان به دلیل فقر،  خانواده را ترك كرده و به جمع دختران خیابانی یا كار می‌پیوندد.

 

با ادامه این روند، در دوازده كشور آفریقایی تا سال  2010  میلادی تعداد نوجوانان فقیر و یتیم زیر  15 سال به پانزده درصد افزایش می‌یابد.

 

طرح‌های پیشین

 

از آنجایی كه بین زمان آلودگی با ویروس HIV تا بروز بیماری گاه تا 10 سال زمان لازم است، بنابراین كودكانی كه اكنون به این ویروس آلوده شده‌اند، 10 سال دیگر در زمره بالغین بیمار قرار می‌گیرند.

 

از طرفی به دلیل فاصله زمانی بین ابتلا به بیماری تا مرگ بیمار نیز زمانی خاص وجود دارد، بنابراین امكان آلودگی اطرافیان از این طریق نیز وجود دارد. از این رو میزان مرگ و میر ناشی از ایدز و كودكان آلوده به ویروس HIV حتی در كشورهایی كه از مدت‌ها پیش، مهار جدی ایدز را آغازكرده‌اند، تا مدت‌ها منتفی نیست.

 

در ژوئن 2001 میلادی UN در گزارشی درباره ایدز و كودكان، شاخص‌ترین حركت سازمان‌های جهانی را مهار ایدز و در نتیجه كاهش تعداد كودكان بیمار، فقیر و یتیم اعلام كرد.

 

در این گزارش آمده بود كه كشورهای عضو UN، با برنامه‌ریزی و تخصیص بودجه‌ای خاص، به صورت جدی مبارزه با ویروس HIV را آغاز خواهند كرد و افراد در معرض خطر چون خانواده‌های فقیر و نیازمند را نیز تحت پوشش حمایت خود درخواهند آورد.

 

این برنامه در نخستین مرحله تا سال 2005 میلادی به اجرا گذاشته شد و عمده این برنامه‌ها روی حمایت از خانواده‌های نیازمند از جهت تامین نیازهای تحصیلی، جلوگیری از سوءاستفاده از كودكان به شیوه‌های مختلف، امكان دریافت كمك‌های مالی و بهداشتی – درمانی و تحت پوشش قراردادن كودكان پس از مرگ والدین به دلیل ابتلا به بیماری‌های مختلف به ویژه ایدز متمركز شده‌ بود.

 

كودكان و تلاش‌های كنونی

 

اكنون بسیاری از نهادهای مسئول به ویژه یونیسف،UN و... عمده فعالیت خود را روی حمایت از كودكان نیازمند متمركز كرده‌اند؛ به این ترتیب می‌توان اندكی به آینده كودكان امیدوار بود.

 

- برقراری ارتباط مؤثر؛ یونیسف اكنون به عنوان سازمانی شاخص در زمینه حمایت از كودكان نیازمند سراسر جهان با بسیاری از دولت‌ها به ویژه دولت‌های ثروتمند مرتبط است. این هماهنگی در زمینه وضع قوانین، برنامه‌ریزی برای حمایت كودكان در زمینه‌های مختلف و... است.

 

از سوی دیگر یونیسف با همكاری تشكل‌های غیردولتی (NGO) فعالیت‌های گسترده‌ای را جهت جلوگیری از آسیب به كودكان و ابتلاء آنها به انواع بیماریها به مرحله اجرا گذاشته است.

 

به طور مثال در منطقه جنوب شرقی آسیا، یونیسف با كمك گروهی از NGOهای فعال در زمینه حمایت از كودكان، فعالیت‌های بسیار مثبتی بر افزایش حمایت از كودكان در مقابل ابتلا به ایدز و یا آلودگی با ویروس HIV و حمایت از كودكان یتیم ناشی از مرگ والد یا والدین در اثر ابتلا به ایدز و سایر بیماری‌ها، آغاز كرده است.

 

در «زامبیا» نیز یونیسف با همكاری تعدادی از NGOهای مرتبط با مراكز مذهبی نظیر كلیساها، خدمات گسترده‌ای را در اختیار میلیون‌ها كودك نیازمند قرار داده است، از عمده این فعالیت‌ها می‌توان به آموزش كودكان در مقابل ابتلا به انواع بیماری‌ها به ویژه ایدز، امكان ادامه تحصیل كودكان نیازمند، ارایه خدمات بهداشتی – درمانی و... اشاره كرد.

 

- كمك به والدین بیمار برای طول عمر بیشتر؛ یكی از شاخص‌ترین شیوه‌های جلوگیری از فقر كودكان و حفظ سلامت جسمی – روحی آنها، افزایش طول عمر والدین بیماری یا نیازمند آنها است. افزایش امكان دسترسی به داروها و حفظ بهداشت این خانواده‌ها راهی جهت به تعویق انداختن فقر اقتصادی خانواده‌ها و بی‌سرپرست شدن كودكان است.

 

برنامه شاخص یونیسف در این زمینه برقراری ارتباط با مراكز بین‌المللی تولید و عرضه دارو به منظور در اختیار قرار دادن داروی ارزان‌قیمت و كنترل سلامت داروها است. این حركت راهی جهت تسهیل مصرف دارو و طولانی‌تر شدن عمر والدین است؛ در حقیقت مرگ زودهنگام والد یا والدین در اثر عدم دسترسی به دارو منتفی می‌شود.

 

- تشكل‌های حمایت‌كننده؛ اعضای یونیسف براین باورند كه كودكان فقیر باید به هر شكل ممكن از حمایت‌های مادی و معنوی برخوردار شوند و تا حد ممكن این حمایت خود و خانواده آنها را تحت پوشش قرار بدهد.

 

از طرفی سرپرستی مستقیم والدین از فرزندان بسیار موثرتر و كم هزینه‌تر از حمایت و نگهداری كودكان در مراكز مختلف نگهداری از كودكان است.

 

در حقیقت كودكانی كه كانونی به عنوان «خانواده» داشته و از حمایت‌های تشكل‌ها و سازمان‌های مسئول در خانه خود نیز بهره‌مند شوند، از جهت روحی – روانی و جسمی در شرایط به مراتب بهتری قرار داشته و می‌توانند مهارت‌های لازم زندگی را نیز بهتر بیاموزند.

 

با توجه به نكات ذكر شده، یونیسف با همكاری مجموعه‌ای از NGOهای (تشكل‌های غیردولتی) فعال در زمینه حمایت از حقوق كودكان سعی دارد تا كودكان نیازمند و خانواده‌های آنها به طور همزمان تحت پوشش حمایت‌های خود قرار دهد.

 

این حمایت‌ها شامل برآوردن نیازهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، امكان كار و فعالیت والدین، حمایت‌های درمانی- پزشكی: امكان ادامه تحصیل كودكان و حتی والدین آنها، پرداخت هزینه‌های درمانی، پرداخت كمك هزینه تحصیلی  كودكان، مشاوره‌های روانشناسی و... است.به طور مثال در «اوگاندا» ، امكان راه‌اندازی فعالیت‌های كوچك اقتصادی برای مادران به ویژه مادران سرپرست خانوار فراهم شده است.

 

و در نهایت این كه یونیسف و سایر نهادهای وابسته و همكار این مركز، اعم از دولتی و غیردولتی قصد دارند تا با برنامه‌ریزی صحیح نه تنها سلامت كودكان فقیر و خانواده‌های آنها را در سراسر جهان تضمین كنند، بلكه نیازهای دیگر آنها شامل نیازهای اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، تحصیلی و... آنها را نیز فراهم كنند تا این نیازها زمینه‌ساز استثمار كودكان بی‌بضاعت به ویژه دختران نشود...

 

منبع : http://www.unicef.org

----------------------------------

http://www.hamshahri.net/News/?id=12225

 

 

 

نوشته شده توسط محمد برخورداری ساعت 10:06 ق.ظ موضوع مطلب :‌ مسایل کودکان ونوجوانان ,

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()


This Template Designed By Theme.MihanBlog.Com And Davood Jafari